אני רוצה להתעדכן בפעילות

מלא/י את הפרטים ונעדכן אותך בפעילויות שהשותפות עושה ואיך אפשר להיות מעורב/ת

שדות המסומנים בכוכבית (*) הם שדות חובה

גינון בר קיימא בשותפות

יותר פריחה, פחות אחזקה
נערות בשדה תורמוסים

מטרתו של פרויקט זה להפוך את הגינון הציבורי במרחב השותפות לגינון מקיים באופיו. גינון שמתחשב בסביבה ובבריאות התושבים, חסכוני במים, חסכוני בעבודת ידיים, מפחית את השימוש בריסוסים וכימיקלים, מעודד מגוון ביולוגי ומותאם לאקלים הישראלי.
הפרויקט מיושם בשטחים הירוקים במועצות, בפארקים, בכיכרות, בשכונות וברחובות. היישובים המשתתפים בפרויקט: זיכרון יעקב, בנימינה – גבעת עדה, ג'יסר אל זרקא וכרם מהר"ל והוא מתנהל בשיתוף פעולה הדוק עם מחלקות הגינון ושפ"מ (שיפור פני המושבות) במועצות.
את הפרויקט מלווה ומנחה מתכננת הנוף האקולוגית דבי לרר, המקדמת גינון מקיים בעיריות ורשויות.

גינון בר קיימא ברשויות
גננים בזכרון יעקב

שינוי תפיסת הגינון העירוני המוכרת בקרב הצוותים המקצועיים של אנשי המקצוע ברשויות, דורשת הכשרה והנחיה של צוותי הגינון לשינוי צורת האחזקה ולתכנון נכון ומותאם לצרכים, למיקום ולתנאים.
במסגרת הפרויקט קיבלו צוותי העבודה של קבלני הגינון ואנשי המקצוע של הרשויות, הנחייה שוטפת בשטח. התקיים לימוד של עקרונות הגינון המקיים ועזרה במימוש העקרונות בפועל. נערכו סיורים מקצועיים ומפגשי למידה משותפים.
בנוסף, מקדם הפרויקט את ההבנה בקרב התושבים ליתרונות שיטת הגינון המקיים, ותומך ביצירת  חיבורים טבעיים עם יוזמות של תושבים המקדמים רעיונות דומים, כמו מיזם פרחי הבר שמטפח שטחים ציבוריים שאינם מושקים על ידי זריעת פרחי בר.

קורסים והשתלמויות לקהל מקצועי ותושבים
מודעות לקורסים לגינון

מתוך ההבנה כי שינוי יש לחולל בכל המדרגים ולהשפיע על כל הנוגעים בדבר וכדי להעלות את רמת המודעות לחשיבות הגינון המקיים ולהשפעתו הרבה על סביבת החיים שלנו, נערכו מספר קורסים והשתלמויות.  כל זאת כדי לאפשר את רכישת הידע המקצועי ואת מימושו אצל כמה שיותר אנשים בישובי השותפות.
התקיים יום עיון בנושא של גינון בר-קיימא לגננים יחד עם משתלת הרמוניה בטבע. התקיימו קורסים לחובבי גינון להקמת הגינה הביתית, ולהקמת גינת ירק בחצר הבית. 

כדי להעלות את המודעות לנושא גם אצל הגננים הפרטיים באזורי השותפות, יפתח בקרוב קורס לגינון בר-קיימא, בשיתוף עם הארגון לגננות ולנוף בישראל, גם לגננים הפרטיים. לצפיה בסילבוס המלא ולהרשמה.

מוזמנים לצפות בפיסבוק באלבום התמונות של הקורס האחרון להקמת גינה אורגנית

פרוייקט טיפוח הסמטאות בג'סר א-זרקא
עובדים בשיקום הסמטאות בכפר

הכפר ג'סר א-זרקא סובל מצפיפות גדולה ומחוסר גדול בשטחי ציבור פתוחים. נעשתה חשיבה יחד עם אנשי המועצה כיצד ניתן לטפח ולהוריק את מראה הכפר ללא יכולת לשתול צמחייה בשטחים הציבוריים החסרים.  הרעיון שהתקבל בתהליך היה טיפול בחלק החיצוני של קירות הבתים משני צידי הרחובות הצרים ברובם, כך שהמרחב הציבורי ברחוב יקבל מראה מטופח וירוק. נעשה פיילוט של טיפול בכמה מהסמטאות, קירות הבתים כוסו בשכבת טיח חדשה ונצבעו בצבע אחיד על פי בחירת המועצה.  בשלב השני תישתל צמחייה ירוקה של עצים ומטפסים בתוך חצרות הבתים, לאורך הקירות החיצוניים, כך שהרחוב משני צדדיו יקבל קירות ירוקים.

לצפיה במצגת המתארת את התהליך.