רוצה לדעת יותר?

אנו שולחים עדכון חודשי על האירועים והפעיליות באיזור

מחקרים מדעיים – לא לחוקרים בלבד!

2 נערות עם משקפות
חמישי | 13.12.18 | 14:30 האירוע הסתיים

מפגש למידה רביעי לאנשי חינוך ממרחב השותפות

השותפות לקיימות אזורית בשיתוף המרכז למצוינות מחקרית - מדע אזרחי בבית הספר Taking Citizen Science to School TCSS)) מזמינים אותך ללמוד כיצד ניתן לקחת חלק במחקרים מדעיים משפיעים בארץ ובעולם.

מדע אזרחי הוא תחום צומח בארץ ובעולם שמשלב אזרחים בביצוע מחקר מדעי. תחומי המחקר יכולים להיות מאד מגוונים: ניטור תופעות אקלימיות, איכות מים, מבנה חלבונים ואפילו מיפוי של כבישים מסוכנים לבע"ח. המחקרים מאפשרים לחוקרים להיעזר באזרחים באיסוף או ניתוח נתונים והאזרחים יכולים ליהנות מהאתגר והחוויה שבהשתתפות במחקר.

במפגש נכיר את המושג 'מדע אזרחי', נלמד את הקשר שבין מדע אזרחי ולמידה משמעותית, ונתנסה בהשתתפות במחקר מבוסס אזרחים.

כניסה חינם בהרשמה מראש 

 

בתכנית:

14:30 התכנסות
14:40 דברי פתיחה, אירית לדור מנהלת תחום חינוך רמת הנדיב
14:50 מדע אזרחי בבית הספר, ד"ר יעלה גולומביק
15:20 מגוון סדנאות לבחירה:

  •          צבאים, סלמנדרות וציפורים – סופרים ומדווחים / ד"ר נירית לביא אלון ושלומית ליפשיץ
  •          מחקר יונקים מבוסס קהילה / אסף בן דוד
  •          על בינה מלאכותית, מדע אזרחי ופלסטיק באוקיינוסים / חוה בן חורין אברמסקי
  •          חקר נתונים בהובלת תלמידים – מקרה בוחן "סקר הראדון" / אלין פרי

16:30 סיכום משותף
17:00 סיום

 

פירוט הסדנאות:

צבאים, סלמנדרות וציפורים – סופרים ומדווחים// ד"ר נירית לביא אלון ושלומית ליפשיץ
  בסדנה נשמע מעט על מיזמי מדע אזרחי שמובילה החברה להגנת הטבע – תצפיות בצבאים, סקר סלמנדרות, דיווחי חיות בר דרוסות ומיזמים נוספים, אותם ניתן להכיר באתר www.teva.org.il/mada . נשמע על ספירת ציפורי הבר בחצר הבית ונתנסה בתצפית ציפורים ובדיווח.

מחקר יונקים מבוסס קהילה// אסף בן דוד
  לא רק תנים וחזירים משוטטים בבקעת הנדיב. הטבע שלנו מגוון ומכיל עושר גדול של יונקים הנסתרים מהעין: גיריות, צבאים, דלקים וקוצנים. רבים מהם פעילי לילה ויש כאלה החוששים ממפגש עם האדם. קשה ללמוד ולעקוב אחר פעילותם ואחר השפעות הפעילות האנושית על חייהם בתצפית       ישירה, ולכן בסקר נשתמש בגששות ככלי למחקר לא פולשני. בסדנה נלמד את דגמי התפוצה ופעילות היונקים בישוב ונכיר כלים לאסוף מידע על חיות הבר בעזרת עקבות וסימני שדה בלבד.

על בינה מלאכותית, מדע אזרחי ופלסטיק באוקיינוסים// חוה בן חורין אברמסקי
  פסולת הפלסטיק באוקיינוסים היא אחד מהנושאים הסביבתיים הגלובליים ה'בוערים' ביותר כיום. בסדנה נתנסה בפרויקט מדע אזרחי גלובלי - The plastic tide - שמטרתו למפות את פסולת הפלסטיק באוקיינוס, המגיעה עם הגאות לחופים. נבין כיצד אנחנו כאזרחים יכולים לתרום למחקר חשוב     זה על ידי 'אימון' של אלגוריתמים של בינה מלאכותית בזיהוי הפסולת ומקורותיה, ונחשוב יחד כיצד אפשר לשלב את ההתנסות במדע אזרחי בפרויקט זה עם הלמידה בבתי הספר.

חקר נתונים בהובלת תלמידים – מקרה בוחן "סקר הראדון"// אלין פרי
  סקר הראדון הינו פרויקט מדע אזרחי המציע לתלמידים בבתי הספר הזדמנות להשתתף במחקר סביבתי ייחודי ואותנטי תוך שילוב אוריינות נתונים ושיקולי דעת סטטיסטיים, כחלק ממחקר אישי שיבצעו התלמידים. במהלך הסדנה נכיר את גז הראדון וסכנותיו, ונלמד כיצד מודדים אותו. לאחר מכן,     "נטייל" בתוך מעגל החקר הסטטיסטי ונתנסה בחקר בהקשר של גז הראדון תוך שימוש בכלי טכנולוגי המאפשר חקירה סטטיסטית באמצעים בלתי פורמאליים.

 

רמת הנדיב
ללא תשלום
בתמיכת השותפות
* שימו לב: שינויים ועדכונים יופיעו בדף הפייסבוק של הארוע.